Matka Boża Nieustającej Pomocy na znaczku pocztowym

Znaczek Matki Bożej Nieustającej PomocyPoczta Polska w swoich seriach znaczków wydaje serię „Sanktuaria Maryjne”. 14 sierpnia 2002 roku, w wigilię święta Wniebowzięcia Matki Bożej, wprowadzono do obiegu znaczek Matki Bożej Nieustającej Pomocy z sanktuarium w Jaworznie.

Znaczek ukazał się dnia 14.08. 2002 roku w nakładzie 3.300.000 sztuk. Autorem projektu znaczka jest Zbigniew Stasik.  Numer seryjny znaczka to 3836, a nominał: 1,10 zł.

W tej samej serii Poczta wprowadziła także dwa inne znaczki z wizerunkami Matki Boskiej. Wizerunkami, które zostały koronowane przez Ojca Świętego, Jana Pawła II.

Matka Boża w Trąbkach Wielkich

Pierwszy przedstawia Matkę Bożą Trąbkowską z kościoła Wniebowzięcia NMP w Trąbkach Wielkich. Kościół ten należy do jednej z najstarszych parafii na Pomorzu i od kilkuset lat jest miejscem szczególnego kultu maryjnego. Według zapisów historycznych już w XIII w. istniała tu świątynia, zniszczona w XVII w., prawdopodobnie podczas wojen szwedzkich. Rozwijający się kult maryjny i ruch pielgrzymkowy nasilił się od 1720 r. W 1730 r. wojewodzina pomorska Konstancja Czapska wyjednała w Rzymie specjalne odpusty dla pielgrzymów przybywających do Trąbek Wielkich oraz wybudowała do dziś stojący kościół parafialny, w którym znajduje się wizerunek Matki Bożej. Obraz nieznanego artysty powstał prawdopodobnie w gdańskim ośrodku malarskim, w drugiej połowie XVII w. Oprawiony jest w srebrne, bogato zdobione ramy.

Matka Boża Opolska

Drugi znaczek przedstawia Matkę Bożą Opolską z katedry Krzyża Świętego. Obraz pochodzi z Piekar, z końca XV w. Namalowany został na desce lipowej, przez nieznanego artystę z kręgu czeskich warsztatów malarskich. Już w średniowieczu obraz słynął łaskami. W XVII w. zaczął nabierać coraz większego rozgłosu. W 1680 r. cesarz Leopold I sprowadził wizerunek Piekarskiej Madonny do Pragi, gdzie szalała zaraza. W uroczystej procesji obnoszono go po całym mieście. Gdy niebezpieczeństwo minęło, obraz obdarowany licznymi wotami, powrócił do Piekar. W 1702 r. przewieziono go do Opola, z obawy przed potopem szwedzkim. Od tego czasu obraz Matki Bożej Piekarskiej znajduje się na stałe w Opolu.

 


Nasze intencje modlitewne:

 

Leave a Reply